Féile Peile na nOg – Skills Roll of Honour

BOYS SKILLS
YEAR VENUE NAME CLUB COUNTY
2017 Abbotstown, Dublin Oisin Hooney St Josephs Laois 1st
Liam Maxwell Rosemount Westmeath 2nd
Diarmuid King Newtownbutler First Fermanagh’s Fermanagh 3rd
2016 Abbotstown, Dublin Padraig Fitzgerald Kilrossanty Waterford 1st
Cian McGuinness Longford Slashers Longford 2nd
Brian Whelan Ballyroan Abbey Laois 3rd
2015 Portlaoise, Laois Joshua Mone Castleblayney Faughs Monaghan
2014 Connacht NO COMPETITION
2013 Derry Ohran Rafferty Div 1
Mark Mc Groogan Derry Div 2
Robbie O Connell Longford Slashers Longford Div 3
Denver Kelly Burt Donegal Div 4
Fergal McKenna Castledawson Derry Div 5
Ruairi Kelly Desertmartin Derry Div 6
2012 Laois Cathal Myers Eire Og Carlow
2011 Cork Liam Keating Gloucestershire Britain
2010 Derry Conan McAleese Derry
2009 Kildare Brian McGrath Kildare
2008 Cavan Conor Martin Kilkenny
2007 Leitrim Eamon Wallace Meath
2006 Wicklow Conan Grugan Tyrone
2005 Limerick Eoin O’Connor Sean Finns Limerick
2004 Tyrone Martin Rogers Beragh Tyrone
2003 Galway Matthew Finn Monivea-Abbey Galway
2002 Carlow Thomas McGovern New York North America
2001 Tipperary Shane Kelly Tubber-Ballycumber Offaly
2000 Dublin Ian Kavanagh Dublin
1999 Clare Robert Clancy Clare
1998 Donegal Stephen Annett An Ríocht Down
1997 Donegal Thomas Maynes Derry
1996 Mayo Dessie McCann Mayo
1995 Mayo Shane Kelly Kildare
1994 Kerry Glenn Loughran Meath

 

GIRLS SKILLS
YEAR VENUE NAME CLUB COUNTY
2017 Abbotstown, Dublin Melissa O’Kane St Brigid’s Gaels Longford 1st
2017 Orla Hennessy Timahoe Laois 2nd
2017 Emma Kane Kilmacud Crokes Dublin 3rd
2016 Abbotstown, Dublin Amelia Shaw Killucan Westmeath 1st
Melissa O’Kane St. Brigid’s Gaels Longford 2nd
Muireann Devaney Glencar Manorhamilton Leitrim 3rd
2015 Portlaoise, Laois Brionna Geoghegan Athlone GAA Westmeath
2014 Connacht NO COMPETITION
2013 Derry Aoife Stapleton Monesterevan Kildare Div 1
Vanessa McHugh Lifford Donegal Div 2
Erin O Brien St Patrick’s Wicklow Div 3
Anna Young Ballerin Derry Div 4
2012 Laois Saoirse Treanor Emyvale Monaghan
2011 Cork Megan Connolly Nemo Rangers Cork
2010 Derry Shauna Ward Edenderry Offaly
2009 Kildare Lauren Dwyer Tinnyland Carlow
2008 Cavan Aoife Kavanagh Arklow Geraldines Wicklow
2007 Leitrim Caoimhe Mohan Truagh Monaghan
2006 Wicklow Ciara Sherlock Liscarroll Cork
2005 Limerick Lisa Marie Skeffington Cill Iseal Tyrone
2004 Tyrone Rebecca Daly Birmingham
2003 Galway Therese Marron Curry Sligo
2002 Carlow Amanda Murphy Beara Cork
2001 Tipperary Amanda Murphy Beara Cork
2000 Dublin Lisa O’Brien Carnacon Mayo
1999 Clare Louise Crowley Cork
1998 Donegal Deirdre Breathnach Waterford
1997 Donegal Dympna O’Brien Limerick
1996 Mayo Mary O’Donnell Waterford
1995 Mayo Sandra Carr Wexford
1994 Kerry Denise Walsh Kerry

 

LONG KICK – BOYS
1986 Cork F. O’Donnell Roscommon Gaels Roscommon
FREE KICK – BOYS
1986 Cork J. Nolan Askea Carlow
PENALITY KICK – BOYS
1986 Cork P. Gallagher Gaoth Dobhair Donegal